"Prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób." 
Marcel Proust

 

Fundacja Symbioza istnieje od 2014 roku i działa na rzecz wszechstronnego, zrównoważonego rozwoju regionów Polski oraz ich społeczności, szczególny nacisk kładąc na Dolny Śląsk, gdzie mieści się jej siedziba, w tym na jego biedniejsze obszary – gminy aglomeracji wałbrzyskiej i jeleniogórskiej. Ze względu na to, iż rozwój jest wypadkową wielu różnorodnych czynników endo i egzogennych, adresatami działań Fundacji - prowadzonymi na różnych poziomach od lokalnego przez regionalny, krajowy po międzynarodowy - nie jest jedna homogeniczna grupa docelowa.

Fundacja pracuje organicznie z lokalnymi społecznościami, aktywizuje i wspiera różnorodne grupy społeczne jak i osoby indywidualne, ale tworzy również regionalne, krajowe, międzynarodowe platformy współpracy, inicjuje i organizuje regionalne i ogólnopolskie  spotkania, kongresy, by wymieniać się dobrymi praktykami, wiedzą i wypracowywać zgodne z jej misyjną działalnością rozwiązania.  

W centrum działań prorozwojowych fundacji stoi człowiek – gdyż to on swoim życiem, postępowaniem, nabytą formalnie i pozaformalnie wiedzą odgrywa w rozwoju społeczności lokalnych i rozwoju regionów najważniejszą rolę, choć nie jest tego zupełnie świadomy. Od jego więzi z lokalną społecznością, regionem, miłością do lokalnej ojczyzny będącej przejawem zaangażowania w działania na jej rzecz, zależy tempo przemian społeczno-ekonomicznych w regionie oraz jakość tych przemian.

Dlatego celem fundacji Symbioza jest wzmacnianie więzi człowieka z miejscem, w którym mieszka i z regionem poprzez angażowanie go w przedsięwzięcia (m.in. z obszaru gospodarki i przedsiębiorczości, nauki, edukacji, historii, ekonomii, turystyki, rekreacji, sportu, kultury, dziedzictwa, ekologii, opieki nad zabytkami, ochrony i promocji zdrowia, pomocy społecznej, demokracji, partycypacji społecznej), które wyzwalają w nim kreatywność, przedsiębiorczość, energię do działania, współpracy, wpływają na jego rozwój intelektualny jako jednostki, poczucie dumy z miejsca zamieszkania, przynależności do lokalnej wspólnoty i stają się katalizatorem pozytywnych zmian, których efektem jest rozwój lokalny i regionalny. Jesteśmy przekonani, że harmonijna symbioza między człowiekiem a jego otoczeniem jest kluczem do zrównoważonego rozwoju i dobrobytu lokalnych społeczności.

Fundacja edukuje grupy społeczne także w zakresie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego ich małych ojczyzn, wzmacniając w nich pokłady empatii, solidarności społecznej, zachęcając do integracji międzypokoleniowej, inkluzji społecznej czy przestawienia mentalności w zakresie tworzenia wspólnej rzeczywistości z uwzględnieniem zasad projektowania uniwersalnego, by na każdym etapie działań móc zwiększać dostępność dla osób o specjalnych potrzebach.

Nasze działania obejmują szeroki zakres inicjatyw: od ochrony i promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego, przez edukację i aktywizację społeczną, po wspieranie ekologii i innowacyjnych technologii. Wierzymy, że silne więzi regionalne oraz odpowiedzialność społeczna mogą wspólnie tworzyć lepszą przyszłość.

MISJA FUNDACJI SYMBIOZA

Naszą misją jest wzmacnianie regionów i niwelowanie deficytów występujących na ich obszarach poprzez współpracę i dbanie o wszechstronny rozwój zamieszkujących je społeczności. Realizujemy ją, edukując, integrując, upowszechniając dobre praktyki i pobudzając do aktywności dzieci, młodzież, osoby dorosłe, seniorów, a także promując obszary turystycznie i tworząc produkty, które wzbudzją zainteresowanie gości. Wspieramy również rozwój biznesu i jednostek samorządu terytorialnego, tworząc programy CSR i ESG oraz angażując je w działania społecznej odpowiedzialności biznesu.

WIZJA

Wizją Fundacji Symbioza jest świat, w którym lokalne społeczności rozwijają się w harmonii z otaczającym je środowiskiem, czerpiąc pełnię możliwości z bogatego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Regiony, które wspieramy, stają się silniejsze, dynamicznie się rozwijają i są w stanie zaspokajać potrzeby swoich mieszkańców, inspirując ich do prorozwojowego działania, twórczego rozwiązywania problemów i oddziaływania na środowisko.

 

Nasza działalność

Realizujemy projekty rozwojowe z zakresu gospodarki, edukacji, kultury, ekologii, zdrowia, turystyki i wielu innych, mające na celu wszechstronny rozwój regionów i ich społeczności. Nasze działania to m.in:

Wsparcie i wzmocnienie lokalnych ojczyzn i regionów. Działamy na rzecz wzmacniania regionów poprzez rozwój infrastruktury, edukacji, kultury i gospodarki.

Skuteczna promocja miejsc i regionów. Promujemy miejsca i regiony, podkreślając ich unikalne wartości kulturowe, przyrodnicze i społeczne.

Niwelowanie deficytów. Pracujemy nad wyrównywaniem szans i niwelowaniem deficytów społecznych, gospodarczych i edukacyjnych.

Ochrona dziedzictwa historycznego i kulturowego. Chronimy i promujemy dziedzictwo historyczne i kulturowe, kształtując świadomość lokalną i regionalną.

Integracja człowieka z regionem. Wspieramy integrację człowieka z jego otoczeniem, wzmacniając poczucie przynależności i odpowiedzialności za region.

Organizacja wydarzeń, Organizujemy wykłady, sesje naukowe, konferencje, kongresy, seminaria, warsztaty i inne wydarzenia specjalne.

Współpraca międzynarodowa. Wzmacniamy i inicjujemy współpracę na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym, w dziedzinach kultury, turystyki, ekologii, technologii, rozwoju, zdrowia, nauki i edukacji.

Wsparcie społeczności lokalnych Wspieramy lokalne społeczności w kształtowaniu świadomości regionalnej, tożsamości narodowej i kulturalnej.

Upowszechnianie praw człowieka Prowadzimy edukację i poradnictwo w zakresie praw człowieka, praw obywatelskich oraz równych praw kobiet i mężczyzn.

Ekologia i środowisko. Działamy na rzecz ochrony środowiska, zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego, promując ekologiczne rozwiązania, technologie i inwestycje.